Rus: Primarul Alexandru Pintea continuă proiectele începute

DSCF1656În comuna salajeană Rus se derulează proiecte în valoare de 3.900.000 de lei. Este vorba de proiecte de apă şi canal (Ordonanţa 7), pană acum fiind realizate captarea izvoarelor şi pregătirile pentru construirea unei staţii de tratare a apei.

Primarul Alexandru Pintea continuă proiectele incepute in legislatura precedentă, in aceasta luna urmand sa inceapa lucrarile la Statia de epurare, ce va fi amplasata pe malul drept al Somesului, in aval cu 500 de metri de podul ce traversează râul.

Mai trebuie balastrate uliţele, lucrarea fiind efectuata cu utilaje ce apartin Asociatiei Primariei Rus.

”Până în toamnă rusenii ar trebui să nu mai ducă lipsa apei, asta după ce va fi gata captarea şi racordarea la reţea a izvorului din satul Fântânele. După terminarea lucrărilor sătenii vor putea începe la racordările cu reţeaua centrală de canalizare” a mai declarat primarul.

Bucurosi de Oaspeti!

Nu există niciun comentariu